
Відкритий урок
5 клас мова
Тема. Визначення префікса у словах
Мета:
навчальна: закріплювати знання учнів про префікс, як частину
слова за допомогою якої утворюються нові слова
корекційно – розвивальна: коригувати вміння учнів визначати префікси у
словах, розвивати увагу, мислення, пам’ять
виховна: виховувати любов до рідної природи, землі.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, словникові слова, матеріали
каліграфічних хвилинок,дидактичний матеріал, диференційовані картки.
Форми роботи : фронтальна, індивідуальна, в групах
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Нервово психічна підготовка.
- Послухайте вірш
і скажіть, яку пору року описано у ньому?
Відлітають у вир
журавлі,
і пісні співають
сумні,
може в весну вернуться вони,
Дорогі мої журавлі.
-
Давайте
спробуємо показати як же летять журавлі? (Корекція дрібної моторики)
-
Летять
вони високо - високо в небі і подивляються на землю (корекція зору)
-
А
яких перелітних птахів ви ще знаєте? (ластівка, шпаки, зозулі)
-
А яких зимуючих? (ворони, горобці)
II. Актуалізація опорних знань
Летять –
відлітають
-Що спільного в
цих словах?
-Корінь.
- Що називається
коренем?
-Що відмінного в
цих словах?
- префікс від-.
III. Презентація теми і мети уроку.
- Тож і тема
сьогоднішнього нашого уроку «Визначення
префікса у словах».
IV. Робота над темою уроку.
1.
Запис
теми уроку в зошити
2.
Каліграфічна
хвилинка з елементами розвиваючого навчання.
Відлітають у вир журавлі, і пісні співають сумні.
-
До
слова сумні підібрати антонім веселі
-
До
слова сумні підібрати синоніми журливі, невеселі ,
-
смутні,
засмучені, невеселі, нерадісні, (спів) журні, плакучі,
3.Словникова робота.
Вирій - теплі, південні краї, куди відлітають на зиму перелітні птахи.
4. Фронтальна робота. Робота
біля дошки.
- Нові слова поповнюють наш словниковий запас. Щоб наша мова була барвистою
ми використовуємо синоніми і антоніми ( діти згадують визначення синонімів і
антонімів. Спробуємо утворити антоніми за допомогою префіксів.
Влетів
– вилетів
Відлетів
– прилетів
Насипати – відсипати
Прибігти – відбігти
Внести – винести
Вилити – влити
Завезти – відвезти
Хмарний –
безхмарний
Сніжний –
безсніжний
Шумний - безшумний
Якого значення надає префікс без цим словам?
-Протилежного.
5. Словниковий диктант.
-
Записати слова, виділити префікси.
Розсипав,
змити, розтерти, згорнути, розписка.
6. Робота з підручником
- Коментоване
письмо
С. 100
завдання № 256
- Усно за
допомогою префікса об і слова літав утворити нове слово -- облітав
- То для чого
служать префікси?
- Для утворення
нових слів.
V. Фізкультхвилинка.
Облітав журавель
Сто морів, сто
земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги
натрудив.
Ми спитали
журавля:
— Де найкращая
земля?
Журавель
відповідає:
— Краще рідної
немає!
А хто є автором
цього вірша?
П. Воронько.
Яку заменну
дату святкуємо в грудні ?
100 років з
Дня народження П. Воронька.
Індивідуальна робота.
7. Робота з диференційованими картками.
Високий рівень
Від слів хід, біг, ніс, за допомогою префіксів при-, за-, до-, під-, об-, по-, утворіть нові слова за зразком, виділіть
префікс.
Достатній рівень
До поданих групами слів допишіть префікси без -,
роз-, від-.
Водний, сонячний,
шумний. Водний
- безводний
Питати, танути,
шукати. Питати - розпитати
Ділити, звучати, тягти ділити – відділити.
Середній рівень
Списати , визначити префікси.
Допис, надпис,
підпис.
Підрости,
ріст,вирости.
8. Вибірковий диктант.
Виписати слова
з префіксами, визначити їх.
Навколо села розкинулися безмежні поля. Вузенька
лісова стежка почала розходитися
вбоки. Ясніше засиніло над головою безхмарне небо. Сильний вітер налетів і розгойдував дерева.
VI. Підсумок
уроку
Гра « Хто швидше?»
Для кожної
команди написаний корінь слова.
Завдання : якомога
більше утворити слів з різними префіксами.
Біг, ніс.
Префікси: при-,
ви-, під-, по-, від-, пере-, в-.
-
Яку
частину слова вивчали на уроці?
-
Що
таке префікс?
-
– Як
позначається префікс?
-
Для чого
служить префікс?
VII. Вербальне і бальне оцінювання.
VIII. Д/з с. 100, завдання 255
IX. Хвилинка релаксації.